93 gün tahtta kalan padişah: V.Murat

93 gün tahtta kalan padişah: V.Murat

Seda Derya 1 Yorum 12.06.2009 13:11:59

Birkaç gün sonra Sultan Abdülaziz'in ölüm haberinin gelmesi üzerine kendini tamamen kaybederek yatağında gözleri havaya dikilmiş halde hareketsiz kalakalmıştır. Hususi doktoru olan Dr. Kapolyon'un bir küvetin içine yatırarak elli sülük ile kan almak gibi son derece hatalı tedavi yöntemleriyle durumu daha da fenalaşmış

Sadece 93 gün tahta kalan padişah..


Soyu Osmanlı Hanedanlığına dayanan, Çırağan Sarayında dünyaya gelen V.Murat 33.Padişahtır.

Ailenin ilk erkek çocuğu olmasının da katkısıyla, küçük yaştan itibaren özel bir eğitim ve öğretimle yetiştirilmiş V.Murat. Türkçe yazı ve inşanın yanında Arapça, Farsça ve Fransızca'yı çok iyi bilirmiş. Babası Sultan Abdülmecit’in vefatından sonra Abdülaziz Han padişah olunca, veliaht olmuş. Nezaketi, kibarlığı, çağına göre bilgisi ve yumuşak huyluluğu ile kendini çok sevdirmiş. Hatta Amcası Abdülaziz Han'ın Mısır ve Avrupa seyahatlerine katılıp, bu gezilerde davranışları ile Osmanlı hanedanının asaletini temsil ederek takdir toplarmış. Veliahtlık döneminde Ziya Paşa, Namık Kemal gibi o devrin birçok şairi ile sohbetlerde bulunur, müziğe olan merakıyla da, hem piyano çalar hem de batı müziği dalında besteler yaparmış. Schottich ve Valse en bilinen eserleri.


Kardeşi olan Sultan Vahideddin;" V.Murat'ı terazinin bir tarafına, biz diğer yedi biraderi öbür tarafına koysalar birader ağır basardı " dediği kaynaklarda belirtilmiştir.

Tahttan indirilen Sultan Abdülaziz'in yerine 30 Mayıs 1876'da padişah oldu. Cülus ve biat tarihinin, kararlaştırılan günden bir gün önceye alındığı kendisine bildirilmediği için dairesine gelen askerler tarafından tutuklanacağı vehmine kapılarak depresyona girdi. Serasker Hüseyin Avni Paşa'nın arabasına binerken Paşa arabadan inmeyerek büyük bir protokol rezaletine imza atmakla beraber, belinden çıkardığı silahı korku içindeki V.Murat'a uzatmış ve korkusu bir kat daha artmıştır. Rıhtımdan çatanaya bindirileceği sırada denizin fırtınadan dolayı kabarması üzerine korkuya kapılarak binmek istememiş müdahale edilerek bindirilmiş, Sarayburnu'na geçilerek bir arabayla Beyazıt'taki Seraskerlik binasına ( bugün ki İÜ Merkez Kampüsü) gidilerek orada biat törenine başlanmıştır.
 
Kısa süre içinde yaşadığı olayların etkisiyle artan korkusu yüzünden, törenin kısa kesilmesi kararlaştırılmış, toplu halde huzura alınan gayr-i müslim cemaat ruhanileri kendilerine mahsus kıyafetleriyle üzerine yürüyünce kaçmaya çalışmıştır. Seraskerlikte ve saraydaki tören sırasında geleneksel taht Topkapı Sarayı'ndan getirilememiş ve atalarının tahtına oturamamıştır. Padişahların törenle Cuma namazına gittikleri Cuma Selamlığı sırasında kendini sarayın havuzuna atmaya çalışması yüzünden bu törene bir daha cesaret edilememiş, daha da önemlisi saltanatının meşruiyetinin tasdiki anlamına gelen kılıç alayı yapılamamıştır.
 
Birkaç gün sonra Sultan Abdülaziz'in ölüm haberinin gelmesi üzerine kendini tamamen kaybederek yatağında gözleri havaya dikilmiş halde hareketsiz kalakalmıştır. Hususi doktoru olan Dr. Kapolyon'un bir küvetin içine yatırarak elli sülük ile kan almak gibi son derece hatalı tedavi yöntemleriyle durumu daha da fenalaşmış ve adeta kendisinden ümit kesilmişti. Bu durumda kendisinden umdukları ümitlerin suya düştüğü kanaatine varan devlet adamlarının kararıyla 93 gün kaldığı Osmanlı tahtından 31 Ağustos 1876 tarihinde indirilmiştir.
 
Böylece Osmanlı tarihinde ki tek Mason olan, büyük umutlarla tahta çıkarılan Padişah, yaşattığı olaylarla beraber adını “en kısa süre tahta kalan Padişah” olarak yazdırmıştır.
 


Yasal Uyarı: Chentick internet sitesinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Chentick Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

1 Yorum

Mustafa Oğuz YILDIZ

Teşekkürler..

Bir Yorum Bırak E-mail adresiniz sistemde yayınlanmayacaktır.


e-Bülten

Özel Arama

Estek ve Köstek

  • Turks ve Caicos Adaları Başkenti Grand Turk olan bu ülkede türklerin ne işi var.
  • Maya Takvimi Nedir? Baktun, 144,000 gündür. Onüç Baktun, tam bir çağ dönümüdür. Şu an içinde bulunduğumuz Baktım, 22 Aralık 2012′de tamamlanacak. 5000 yıllık bir süreçte, Maya takvimi Gregorian takviminden daha doğrudur.
  • Maya Burcunuzun Özellikleri Normal burçları boşverin! Maya burcunuzu öğrenin ve burcunuzun özelliklerine bakın, açıklamalara sizde şaşıracaksınız. 20 Maya Burçları ve özelliklerini öğrenin.

Kategori Yazarları

Kategorideki Diğer Yazılar

  • Sikke Sikke Sikke Tanrılar acıyın halime; beni effedin. Evet, ben günahkarım. Ben altına taptım, başımın belasını buldum. Beni bu beladan kurtarın. Ey ulu tanrılar, tanrıların kalbi hassatıri kendilerine yapılan candan yakarışşları işitmezlik etmezler.
  • Bir lira kaç para Para kelimesi aslında, gerçektende bir değer ifade ediyormuş meğer. En küçük para birimimizmiş.
  • Adı yakın kendi uzak Türk Tarihi... Yakın tarihiyle üniversitedeki tarih derslerinde tanışan, apolitikliği sebebiyle sık sık anne babasından zılgıtı yiyen, 80'ler diyince aklına doğdukları yıllar ya da komik kıyafetler ve şarkılar gelen bir 21. Yüzyıl gençliğiyiz, biz, siz ya da belki
  • Osmanlı Arması'nın Esrarı! 1346'da Kral III. Edward tarafından ortaya çıkarılan Dizbağı Nişanı'nın geleneğinde şöyle bir uygulama vardır: Nişanı alan kişi ya da hükümdarların armaları Londra'da Windsor Sarayı'nda bulunan Saint George Kilisesi'nin duvarında asılmaktadır. Ancak Osmanlı Padişahı'nın arması bulunmamaktadır...
  • Kanun kadar zengin! 1960'lı yılların ortalarında Uşak'ın Güre köyü yakınlarında izinsiz yapılan kazılar sonucu bulunan eserler, Amerika'ya kaçırılınca, 1993 yılında mahkeme kararıyla Türkiye'ye geri verilmiş. MÖ. 6.yy Lidya dönemine ait büyüklü küçüklü 450 parçadan oluşan Karun Hazinesi 1996 yılından bu yana da Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenmekte