Ayın Şiiri: Kimlik Kartı - Mahmut derviş

Ayın Şiiri: Kimlik Kartı - Mahmut derviş

Chentick Yazı İşleri 0 Yorum 10.10.2009 16:17:00

Kaydet! Arabım.Taş ocağında çalışıyorum emekçi yoldaşlarımla.Çocuklarımın sayısı sekiz. Ekmeklerinitaştan çıkarıyorum, giysilerini ve defterlerini! Sadaka dilenecek değilim kapında, Konağının girişi önünde, küçük düşürecek değilim kendimi! Kızıyor musun?

Dünya haritanın sağ tarafında doğmuş ve geçirdiği kalp ameliyatı ardından, haritanın sol tarafında dünyaya gözünü yummuş Filistinli ünlü bir şair Mahmud Derviş.

KİMLİK KARTI
Kaydet!
Arabım
Kartımın numarası ellibin
Çocuklarımın sayısı sekiz
Dokuzuncusu da yolda
yaz sonunda burda!
Kızıyor musun?

Kaydet!
Arabım
Taş ocağında çalışıyorum emekçi yoldaşlarımla
Çocuklarımın sayısı sekiz
Ekmeklerini
taştan çıkarıyorum
giysilerini ve defterlerini!
Sadaka dilenecek değilim kapında
Konağının girişi önünde
küçük düşürecek değilim kendimi!
Kızıyor musun?

 
 


Kaydet!
Arabım
Adım var yalnız, yoktur soyadım
Öfkeden köpürerek yaşayan
en sabırlı insanıyım bu diyarın
Zamanın doğuşundan
yılların başlamasından
selvilerden, zeytinlerden
otların yeşermesinden
daha eskiye uzanır köklerim!
Karasaban süren bir ailedendir babam
soylu efendilerden değil
Ve dedem bir çiftçiydi
ne nesebi vardı ne de şeceresi!
Kitap okumaktan evvel
güneşin yükselişiydi bana öğrettiği
Evim bir korucu kulübesi
dallardan ve kamışlardan
Rahatlatıyor mu seni bu durumum?
Adım var yalnız, yoktur soyadım

Kaydet!
Arabım
Saç rengi: Kömürkarası
Gözler: Kahverengi
Ayırıcı niteliklerim:
Başımda kefiye üstünde bir siyah çember
Ayalarım adeta sert bir kaya
tırmalar kim dokunsa
Adresim:
Sokakları adsız
unutulmuş bir köydenim, silahsız
Taş ocağındadır, tarladadır tüm erkekleri
Kızıyor musun?

Kaydet!
Arabım
Sen yağmaladın bağlarını atalarımın
Benim ve tüm çocuklarımın
sürdüğü toprağı sen yağmaladın
Bana ve torunlarıma
hiç bir şey bırakmadın
şu kayalıklardan başka!
Söylendiğine göre hükümetiniz
bunları da alacakmış, öyle mi?

Madem öyle!
Kaydet!
Kaydet ilk sayfanın ta en başına
Nefret etmem insanlardan
Hiç kimseye saldırmam!
Ama aç kalınca
toprağımı gaspedeni çiğ çiğ yerim!
Kolla kendini, kork benim açlığımdan
Kork benim öfkemden!
Kolla kendini!
 
 
Mahmud Derviş*, 1941 yılında, halihazırda İsrail sınırları içinde bulunan Akko kentinin köylerinden El-Berva’da doğmuş; köyünün 1948 Arap-İsrail savaşı sırasında saldırıya uğramasıyla, ailesi ile birlikte köyünü terketmek durumunda kalmıştı.

Çocuk yaşta şiir yazmaya başlayan Mahmud Derviş, ilk şiirlerini yayımladığı dönemde, El-Ard (Toprak) hareketinde de çalışmaya başlamıştı.

Filistinliler’in yaşadığı zorlukları dizelerine taşıyan çağdaş Filistin şiirinin önde gelen temsilcisi, El İttihad gazetesi ile El Cedid dergisinin yazı işleri müdürlüklerini yapmış, şiirleri ve yazıları nedeniyle bir kez İsrail ordusu tarafından tutuklanmış, 1970 yılında İsrail’den sürgün edilmiş, 2 yıl bir çok Arap ülkesinde dolaşmıştı.

Şiirleri 20’den fazla dile çevrilen Filistinli şair, 2003 yılında uluslararası Nazım Hikmet şiir ödülüne de layık görülmüştü.

Birçok şiiri Arap besteciler tarafından bestelenen Mahmud Derviş’in adı, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü adayları arasında yer almıştı.

Mahmud Derviş’in Türkiye’de basılan şiir kitapları arasında Zeytin Yaprakları (1964), Filistinli Sevgili (1971), “Gecenin Sonu, Uzak Bir Sonbahar’ın Hafif Yağmuru, Celile’de Kuşlar Ölür, Düğünler, Uykudan Uyanıyor Sevgilim, Yedinci Deneme” bulunuyor.

Derviş, 1982 Eylül’ünde Sabra-Şatilla’da yaşananların ardından Beyrut Kasidesi’ni yazmış ve bu kaside ile 1984’te de dönemin Sovyetler Birliği’nde Lenin ödülünü almıştı.
 
Mahmut Derviş’in özgeçmişi ntvmsnbc.com’dan alınmıştır


Yasal Uyarı: Chentick internet sitesinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Chentick Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

0 Yorum

Bu yazıya ait henüz bir yorum bulunmamaktadır.

Bir Yorum Bırak E-mail adresiniz sistemde yayınlanmayacaktır.


e-Bülten

Özel Arama

Estek ve Köstek

  • Turks ve Caicos Adaları Başkenti Grand Turk olan bu ülkede türklerin ne işi var.
  • Maya Takvimi Nedir? Baktun, 144,000 gündür. Onüç Baktun, tam bir çağ dönümüdür. Şu an içinde bulunduğumuz Baktım, 22 Aralık 2012′de tamamlanacak. 5000 yıllık bir süreçte, Maya takvimi Gregorian takviminden daha doğrudur.
  • Maya Burcunuzun Özellikleri Normal burçları boşverin! Maya burcunuzu öğrenin ve burcunuzun özelliklerine bakın, açıklamalara sizde şaşıracaksınız. 20 Maya Burçları ve özelliklerini öğrenin.

Kategori Yazarları

Kategorideki Diğer Yazılar

  • 2013'‘ün en iyi bilim kurgu filmleri Gecen yılın yani 2013'ün en iyi bilim kurgu filmleri
  • Transcendence - Evrim Oldukça tartışmalı deneylerinin başarıya ulaşması aynı zamanda onu ne pahasına olursa olsun durdurmak isteyen anti teknolojik grupların bir numaralı hedefi haline getirmiştir.
  • Dot'tum.. İyi ki Ve artık sonuç: Sarı Ay’ı mutlaka izleyin. Dot’un bütün oyunlarını mutlaka izleyin. Biletix kullanmayın. Oyuna saatinde gidin ve oyunun hazırlık aşamasında Kaan ve Ayşecan’ı izlemeyin.
  • Vatandaşlık yetmez, misyoner olmak gerek Sonra farklı olarak neler var mesela filmin neresinden tutarsan tut anlamanın mümkün dahi olmadığı Glasgow İngilizcesi var. Bu Glasgow İngilizcesinden önceki yazıda bahsetmiş olmam gerek ama oldu da atladıysam ya da imkansız ama okumadıysanız diye bir de burada bahsedeyim. Koskoca İskoçya’yı gezdik, yetmedi İrlanda’ya gittik. Aga bu Glasgowluların konuştuğu İngilizce değil yeminle.
  • 3B: Ben Bertolt Brecht Diğer yandan son dönemde türeyen ve Türk tiyatrosunun kemirip beni çılgına çeviren bir unsur burada da peşimizi bırakmadı. Her bulduğu sahneyi alkışlayan insan virüsü… Bence artık biz insancıkların tiyatro nasıl izleniri öğrenmemiz gerekiyor, her es’de alkışlamak, ışıklar 2 saniye kapanınca şakşaklamak da nesidir, sözler niye hep sizin yüzünüzden yarıda kesilir?